uk
en
Давід Сакварелідзе
Біографія
Дитинство і освіта

Давід Сакварелідзе народився 15 вересня 1981 року в місті Тбілісі, Грузія.

Давід Сакварелідзе встиг здобути освіту не тільки в рідній Грузії, але і в США і Японії.

У 1999 році, у віці 18 років, він вступає на юридичний факультет Тбіліського державного університету і закінчує його в 2004 році. Паралельно навчаючись на юридичному факультеті в Тбілісі, в 2001-2002 роках Давід Сакварелідзе навчається на факультеті політології в американському університеті Св. Бонавентура, а в 2006-2007 роках продовжує навчання на факультеті регіонального управління в Токіо, в університеті Ітакура.

Кар'єра в Грузії

Трудову діяльність Давід Сакварелідзе розпочав у 2003 році в Міністерстві юстиції Грузії фахівцем по правовій експертизі. З 2004 по 2005 рік Сакварелідзе був спочатку головним радником, а потім і головним консультантом Управління підготовки проектів юридичних актів і експертизи Служби взаємодії президента з урядом та іншими державними органами та з юридичних питань Адміністрації президента Грузії.

У 2005-2006 роках Сакварелідзе переходить на силову службу і стає керівником міської служби генеральної інспекції охорони правопорядку Тбіліської мерії. Потім з квітня по червень 2007 року працює головним заступником глави апарату Генеральної прокуратури Грузії.

З червня по липень 2007 року працює прокурором регіону Мцхета-Мтіанеті, потім до 2008 року - прокурором регіону Шида-Картлі і Мцхета-Тіанеті. У 2008-2009 роках Сакварелідзе працює першим заступником головного прокурора прокурор міста Тбілісі. І в 2009-2012 роках працює першим заступником головного прокурора Грузії.

У Грузії Давід Сакварелідзе був однією з ключових фігур в реформуванні сфери правопорядку і боротьби зі злочинністю в Грузії.

На своїй батьківщині Давід Сакварелідзе боровся з мафією (так званими «злодіями в законі») та організованою злочинністю, яка загрожувала бізнесменам, займалася рекетом і підкуповувала поліцію. У корумпованих чиновників було вилучено незаконного і награбованого майна на 1 мільярд ларі, і на 400 млн. Ларі - у «злодіїв в законі». У тому числі і маєток колись найвпливовішого в Грузії злодія в законі Захара Калашова. Тоді в Грузії було прийнято політичне рішення, що в будинках колишніх «злодіїв в законі» будуть розташовані будівлі поліції, дитячі будинки та соціальні установи.

Новація, яка була зроблена при Сакварелідзе - це створення суду присяжних, коли в кримінальному процесі прокуратура має рівні з захистом права під час суду, а рішення приймають присяжні. Також при Сакварелідзе був прийнятий новий Кримінально-процесуальний кодекс, в якому були прибрані всі непрацюючі і застарілі статті. Варто зауважити, що під час візиту в Україну навесні 2012 року українські ЗМІ називали Сакварелідзе "грозою злочинного світу" Грузії.

Цікавий факт. Сакварелідзе 2 роки вів неофіційні переговори з представниками Малайзії для пом'якшення вироку двом грузинським громадянкам, які по волі випадку потрапили в місцеву в'язницю. Двом грузинським жінкам загрожувала смертна кара. Сакварелідзе їде на Саміт прокурорів в Індонезію, де проводить остаточні переговори з представником Малайзії і добивається порятунку громадянок Грузії.

У 2012 році Давід Сакварелідзе був обраний депутатом парламенту Грузії від Національного руху, почавши опозиційну політичну кар'єру.

Кар'єра в Україні

У 2015 році, після Революції Гідності, українська влада потребувала кадри з досвідом реформування органів публічної влади. Тоді Сакварелідзе і отримує запрошення від української влади зайняти високий пост в прокуратурі. 11 лютого 2015 року він офіційно стає громадянином України.

Через 5 днів, 16 лютого 2015 року, Давід Сакварелідзе був призначений заступником генпрокурора України Віктора Шокіна і затверджений членом колегії Генеральної прокуратури України.

Лише через три тижні після призначення Сакварелідзе представив концепцію реформування прокуратури, яка була розроблена їм з урахуванням американського і європейського досвіду. Тоді Сакварелідзе заявив, що замість 638 районних прокуратур в Україні буде створено 208 місцевих прокуратур. І його чекав фронт протистояння проти старої і корумпованої системи української прокуратури, які не хотіли реформ.

У цьому протистоянні Сакварелідзе здобув перемогу, скоротивши 5000 прокурорів, тим самим знизивши чиновницьке навантаження на населення. Також Сакварелідзе допустив людей, які не мають досвіду в прокуратурі, до кадрових конкурсів, чим сприяв появі нових і чесних осіб в прокуратурі.

Також, будучи одночасно прокурором Одеської області, Сакварелідзе починає розслідувати діяльність мера Одеси Геннадія Труханова. «Ми підняли кілька справ по дорожнім тендерам Труханова і по фальсифікаціям виборів», - заявляв він тоді журналістам. Ці справи надовго зробили Труханова антигероєм українських ЗМІ і надійно прикріпили до нього образ одіозного політика.

Крім цього, молодий прокурор Одеської області боровся проти незаконної приватизації: «Паралельно ми завели справу про незаконну приватизацію Будинку прийомів на Французькому бульварі. Там був депутат від БПП Голубов, який на підставного хлопчика оформив фіктивну компанію, яка за гроші приватизувала цей будинок».

Найгучнішим розслідуванням Сакварелідзе в Україні стала справа «діамантових» прокурорів - кримінальну справу за обвинуваченням у хабарництві екс-заступника начальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України Володимира Шапакіна і екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця. Виробництво розпочато 6 липня 2015 після обшуку у прокурорів, підозрюваних в корупції, і продовжується до цього дня. Простонародне назва «діамантові» з'явилося через те, що у підозрюваних знайшли 65 діамантів.

Тоді по команді генерального прокурора Віктора Шокіна Генеральна прокуратура відкривала справи проти колег Сакварелідзе, що займаються реформою прокуратури і створенням Національного антикорупційного бюро з Державним бюро розслідувань. Крім того, Шокін прямо розвалював справу «діамантових прокурорів», ліквідуючи Слідче управління Генеральної інспекції, а також прибираючи прокурорів Генінспекціі з штатного розкладу.

Сакварелідзе заявив, що ГПУ звільняла співробітників Генінспекціі, які організовували затримання «діамантових прокурорів» - заступника начальника Головного слідчого управління Генпрокуратури Володимира Шапакіна і зампрокурора Київської області Олександра Корнієць, щоб якраз "розвалити" справу "діамантових" прокурорів.

«У нашому виробництві близько 40 корупційних справ, але все якось замкнулося на ділі "діамантових"прокурорів. Чому? Тому що генпрокурор Віктор Шокін в цій справі виступає як найзапекліший адвокат і захисник Корнійця і Шапакіна. Наближених до нього людей», - прямо заявляв Сакварелідзе в Facebook.

Примітно, що американський віце-президент Джо Байден і Сакварелідзе діяли практично в унісон, домагаючись відставки корумпованого Шокіна. У той час, як Сакварелідзе і громадянське суспільство проводили акцію з вимогою відставки Шокіна, Джо Байден - тодішній віце-президент - наполягав на звільненні Шокіна на зустрічі з Порошенком і Яценюком: «Я сказав, що я їду через 6 годин, якщо ваш генпрокурор не буде звільнений, ви не отримаєте грошей. Це позиція і Президента».

Давід Сакварелідзе провів акцію, яка закінчилася успішним голосуванням за відставку Шокіна у Верховній Раді. При цьому з діями свого партнера Сакварелідзе був повністю солідарний і американський уряд. Тоді Джо Байден - віце-президент США - на зустрічі з Порошенком і Яценюком відкрито заявив, що якщо Шокін не буде звільнений, то грошей від США не буде й видно.

Хоч Шокін і помстився Сакварелідзе, звільнивши його в день голосування за свою відставку у Верховній Раді за порушення прокурорської етики, Давід Сакварелідзе показав себе на посаді заступника генпрокурора і прокурора Одеської області як принциповий керівник, що забезпечує ефективний результат в короткі терміни.

Після відходу з прокуратури, Сакварелідзе, будучи прихильником чесної держави, публічно наполягав на продовженні реформ силових структур. «Україні потрібно почати системну реформу в податковій, митниці, судах, прокуратурі та СБУ», - говорив тоді він.

Сакварелідзе взяв активну участь у формуванні нової політичної платформи. Цією платформою став «Рух Нових сил», яку в листопаді 2016 Сакварелідзе засновує з Михаїлом Саакашвілі, а з березня 2017 року - розвиває вже зареєстровану партію «Рух Нових сил». «Ми вважаємо, що повинна бути платформа для об'єднання політичних сил. Логіка пострадянських органів повинна зламатися, разом з переломом політичних еліт - по-іншому не вийде» - заявляє Давід.

Коли рух «Рух Нових сил» став політичною партією і поширив вплив по всій Україні, Давід Сакварелідзе брав участь в протестних акціях, виступаючи за заміну мажоритарної виборчої системи на пропорційну з відкритими регіональними списками, створення Антикорупційного суду і зняття недоторканності з депутатів разом з іншими опозиційними політиками. Зараз Давід Сакварелідзе спільно з колегами по партії займається партійним будівництвом і збирає навколо партії небайдужих громадян, готуючись до майбутніх парламентських виборів і до публічної політиці.

Нагору